Równolegle z wznoszeniem się maleje nie tylko ciśnienie barometryczne, ale i temperatura. Jest to zjawisko niesłychanie ważne, więc poświęcimy mu cokolwiek miejsca. Musimy je przede wszystkim traktować porównawczo — oczywiście o ile się to da. U nas bowiem istnieje coś jak gdyby przesąd, że — właściwie biorąc — obserwacje meteorologiczne nie są zbytnio potrzebne! Nie tylko że Galicja ma najmniej stacyj meteorologicznych z krajów, składających się na Austrię, nie tylko że względnie do obszaru ma ich jeszcze mniej, ale nawet te które istnieją, nie zawsze dają materiał jednolity. Dla Zakopanego, a więc stacji klimatycznej »parexcellence«, nie można np. nawet za ostatnie dziesięciolecie wyprowadzić przeciętnej, nie uciekając się się do interpolacyj i innych przerachowań; to samo zresztą odnosi się i do Krakowa.

Wybierzmy dla porównania dwie odległe stacje, tj. Kraków i Zakopane i zobaczmy jaki był przebieg temperatury powietrza w r. 1906.

Uderzą nas przede wszystkim silne wahnienia temperatur w krótkich, niemal bezpośrednio po sobie następujących przerwach czasu. A więc mamy w Krakowie 2. stycznia mróz -13° C, 19. Stycznia odwilż +6° G, w Zakopanem 25-go tego samego miesiąca tęgi mróz -19,7°, a w cztery dni potem + 7,7° C! W lutym to zjawisko występuje jeszcze wyraźniej, bo różnica absolutna temperatur w Krakowie wynosi 30,9°, w Zakopanem — 27,4°.